___________________________________________________________________________________

..Zanechte komentář / Feel free leave a comment / laissez un commentaire / lassen Sie eine Anmerkung..

Památky Rhodosu - informace o Rhodských turistických zajímavostech

15. dubna 2007 v 0:33 | Janie |  dovolená Rhodos
Rhodos -je nazýván ostrov slunce, kvůli svým 350 slunečním dnům v roce.. Někde v přístavu hl. města Rhodu, dnes se již neví kde přesně, stával Rhodský kolos - jeden ze 7 divů světa, M vysoká bronzová socha, která měla strážit vjezd do přístavu. Po zemětřesení roku se ale socha rozpadla a byla rozebrána a rozprodána.
RHODOS
Hlavní město Rhodos, respektive jeho stará část, se pyšní 4 km dlouhým opevněním, které je 4 m široké. Do starého města vedou 4 brány. Uvnitř najdete například Palác Velmistrů - vzpomínka na pobyt rytířů Johanitů, s dvoranou, kde jsou umístěny antické sochy.
Kousek pod palácem leží Suleimanova mešita, a hned blízko ní stará zvonice, odkud je krásný pohled na město.
Od paláce směrem k přístavu vede ulice Rytířů. Je zachována v původním stavu, jak vypadala za dob Johanitů ve 14.století a vytváří působivou atmosféru Každý dům zdobí erb jeho bývalého rytířského majitele. (Popravdě tak úplně původní není, nainstalovali tam přece jen jednu moderní vymoženost - domovní zvonky J) Když od ní zabočíte vpravo, tak narazíte na archeologické muzeum.
V samotném vjezdu do přístavu Mandráki dnes na sloupech naleznete sochy jelena a srnky, které nahradily původní Rhodský kolos, a jsou tak novodobým symbolem Rhodu.
Vedle přístavu leží obdelníková tržnice, která leží ve dvoře utvořeném budovami okolo. Budova v ulici u přístavu je postavena v tureckém stylu. V tržnici pořídíte suvenýry, oblečení, nebo zde můžete zajít i do restaurace, nebo ji můžete obejít dokola zvenku, kde se v jejím podloubí skrývá mnoho krámků. V ulici z druhé strany tržnice, tedy ne směrem k moři, ale souběžná s ní, ale směrem do města, je autobusové nádraží. Zde mají konečnou autobusy, které vás sem přivezou, a také odtud odjíždějí zase zpět. Jízdenku si zakoupíte v takovém kiosku na rohu ulice.
Město Rhodos leží na pevninském výběžku, jehož stará část oblévá Středozemní moře, a novou část, kde jsou mimo jiné umístěny i hotely, moře Egejské.
Na první pohled vypadá úplně jinak než Středozemní, je patrný velký skok ze světle modré barvy na temnou mosř, má velké vlny, které u pláže podebírají písek. Na pohled je to moc pěkné, ale nevim, jestli se tam dá normálně plavat.
Na vrcholu Rhodské Akropole leží Antický stadion
LINDOS
Oblíbeným turistickým cílem je malebné městečko Lindos. Zachovalo si svoji původní atmosféru - klikaté úzké uličky s bílými domky. Skoro v každém domku je obchod, místní obyvatelé mají v přízemí domku otevřený krámek do ulice s různými suvenýry, a všude proudí spousta turistů, takže je to dost nepřehledné a lehce se zatouláte ani nevíte kam, navíc všechny uličky vypadají skoro stejně, takže najít to co jste si řekli že okouknete později, je skoro nemožné J
Přes Lindos vede cesta na vrchol Lindské Akropole. Můžete si pronajmout oslíka a nechat se vyvézt po delší cestě, nebo můžete jít pěšky po strmější vykamenované cestě. Ta je široká tak akorát pro chůzi v jednom směru, ale chodí se po ní tam i zpět, a navíc jsou na ní usazené prodavačky s ubrusama a dečkama, které mají okolo sebe rozložené. Žádné zábradlí samozřejmě nečekejte, takže to může být občas i docela vzrůšoJ Pro jedince je to docela v pohodě, ale obdivovala jsem nějakou maminku, která nesla v náručí mimčo, že se nebála, kdyby do ní někdo strčil…
Nahoře u vstupu zaplatíte myslím kolem 5 €. Já jsem měla štěstí, byla jsem tam zrovna někdy koncem září, a to je nějaký svátek cestovního ruchu nebo co, tak byl vstup zdarma. Uvidíte ruiny Artemidina chrámu, shodiště, zbytky románského kostela, hrad rytířů a byzantský kostel sv. Jana. Navíc je zde nádherný výhled na Lindský záliv, záliv sv. Pavla a na bílé městečko.
Na Akropolizáliv u Lindosu
Už ve starověku byla Akropole vyhledávaným místem, navíc Lindos byl tenkrát hlavním městem. Byla zde kniha, do které se zapisovali všichni návštěvníci, a prý se zde stavila a podepsala i krásná Helena, když utíkala z Troji.
ÚDOLÍ MOTÝLŮ
Pokud dáváte přednost krásám přírody, zajeďte se podívat do údolí motýlů - přírodní rarita, je to zalesněné údolí, kde je žijou vzácné druhy motýlů, a kde je nádherná příroda.
TURECKO-MARMARIS
Možná vás zláká i výlet na turecké pobřeží do města Marmaris, kde na bazaru, pokud rádi smlouváte, pořídíte spoustu zajímavých věcí, nebo se projdete po přístavu prohlídnete si město.
SYMI
Pokud máte ještě chuť poznávat, tak se vydejte na lodní výlet na ostrov Symi, kde navštívíte starobylý klášter Panormitis, kostel archanděla Michaela a městečko.
KALITHEA
Zajímavé jsou určitě i ruiny v Kalithee. Bohužel jsem nepřišla na to, jak se tam dostat, z Kolymbie nic přímo nejelo, tak možná příště…….
více fotografií najdete ve fotogalerii fotky Rhodos ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama