___________________________________________________________________________________

..Zanechte komentář / Feel free leave a comment / laissez un commentaire / lassen Sie eine Anmerkung..

dovolená na Samosu - turistické informace

10. června 2007 v 23:28 |  dovolená Samos
SAMOS - nazývaný také zelený ostrov, protože na rozdíl od jiných řeckých ostrovů je i přes léto stále svěží a rostliny neusychají tolik jako jinde.je jedním z řeckých severovýchodních egejských ostrovů.
Je to ostrov vhodný pro klidnou dovolenou, strávenou v nádherných zátokách, bez spousty lidí, procházkami po zdejší přírodě, ale zároveň v dosahu městeček, kde můžete povečeřet a projít si obchůdky se suvenýry.
Severní pobřeží je dost větrné, vhodné spíše pro surfování. Na jižním pobřeží je moře klidnější. Leží tam také rybářské městečko Pythagorion, pojmenované po slavném rodákovi, jehož socha zdobí místní přístav.
PYTHAGORION
V Pythagoriu se můžete podívat na ruiny středověké francké pevnosti. Tam se dá po zdi trochu vylézt nahoru a přes střechu uvidíte městečko tvořené spoustou červených střech bílých domků. Vedle pevnosti leží krásný bílý kostel s modrým cimbuřím a zvonice, a také malý hrad Logothetis
Při výjezdu z města po hlavní silnici směrem k letišti najdete vykopávky Tureckých lázní Nějak jsem k nim nemohla najít vstup (jsou oplocené), takže jsem tam lezla zezadu přes plot :-)
Ale když vytrváte a půjdete po silnici dále, i když budete mít pocit že jste je už přešli, tak vchod najdete. A je zdarma.
Odtud také směrem k pohoří vidíte klášter Panagia Spiliani, posazený vysoko u vrcholu. Vede k němu asi 7km silnice od autobusové zastávky, je to do kpce, samé serpentýny, a pořád nic nevidíte, takže jsme to nakonec vzdali, ale od silnice dál za lázněma tam vede druhá cesta, po které ale většinou jezdí zájezdové autobusy. Výhled odtamtud ale musí být překrásný.
OKRUH OSTROVEM
Pokud chcete poznat další krásy ostrova, jeďte na autobusový výlet - okružní cestu po nejzajímavějších místech Samosu.
Navštívíte starobylý klášter, typickou horskou vesničku, keramickou dílnu, ke které patří prodejna, kde si můžete koupit typický suvenýr, který se prodává pouze na Samosu. Je to pohár správné míry, který vymyslel Pythagoras. Je to pohár na víno, který když se naplní více než je zakreslená ryska, tak celý obsah vyteče.Pohárek je založen na principu dvou spojených nádob.Takto již slouží celých 2500 let!
Také se podíváte do slavičího údolí, nebo do technického divu antického světa, jímž je Eupalinův tunel, který dal postavit Polykrates.
Tento vodní tunel, dlouhý přes 1 km, se kopal ze dvou stran (konců) současně, podle výpočtů, aby se uprostřed přesně propojil. A opravdu se jim to povedlo, odchylka v přesnosti byla jen 2 cm! Což je i v dnešní počítačové době slušný výkon.
PATMOS
Výlet si můžete udělat také na ostrov Patmos, kde navštívíte jeskyni sv. Jana, který zde strávil část svého života a údajně zde napsal svoji Apokalypsu. Také nevštívíte zdejší klášter, a plavba po moři je taky nádherná.
Velkým lákadlem je výlet do Turecka. Vylodíte se ve městě Kusadasi, odkud vás autobus zaveze okolo ruin Artemidina chrámu až do Efesu.
Mezi nejzajímavější památky patří v první řadě slavná Celsiova knihovna, Mramorová ulice lemovaná sloupy, Hadriánův chrám, Memnosovy kolosy, malý a velký Odeon a jiné.
Při spáteční cestě je zastávka na oběd. My jsme neobědvali, zdálo se nám to dost drahé, a myslím, že jsme udělali dobře, viz níže:-)
Poté zbyde čas se podívat v Kusadasi do výrobny koberců, nebo zajít na místní bazar, kde jsem pochopila, jak mírní jsou vietnamští prodejci…
Poté se opět nalodíte a pluje se zpět na Samos. A tady to přišlo. Začali se dělat dost velké vlny a pršelo, takže se loď hodně houpala, pasažéři začali blednout a odbíhat na záchod. Po chvíli byly záchody obsazené, takže krmili rybičky odkud se dalo. Personál pak každému roznesl papírové pytlíky. Zezačátku to bylo trochu k smíchu, zvlášť když my tři jsme byli jediní, komu špatně nebylo. Když ale bylo odevšaď slyšet místo hovoru dávení a podobné zvuky, tak jsem měla obavy, aby se mi neudělalo špatně z toho. Také jsme samozřejmě jako jediní vesele klábosící lidé byli po čase terčem dosti potupných pohledů, a tak jsme v rámci solidarity pak byli potichu :-)
Průvodkyně říkala, že občas jsou při plavbě vidět delfíni, my jsme je ale ,zřejmě kvůli počasí, bohužel neviděli.
více fotek najdete ve fotky Samos
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama