___________________________________________________________________________________

..Zanechte komentář / Feel free leave a comment / laissez un commentaire / lassen Sie eine Anmerkung..

Říjen 2007

fotky Příbram I.

29. října 2007 v 14:32 | Janiecat |  fotky Příbram

fotky Příbram II.

29. října 2007 v 14:26 | Janiecat |  fotky PříbramMallorca - recenze hotel PLAYA BLANCA

21. října 2007 v 12:01 | Janiecat |  >>>RECENZE HOTELŮ<<<
MALLORCA
Hotel PLAYA BLANCA ***
bazén hoelu Playa Blanca
Playa Blanca
Playa Blanca zezadu
Playa BlancaPláž sa comaPláž sa coma
ubytováníZázemí, jídelna dobrý průměr, pokoje nevim,dle fotografii vypadají slušně, byla jsem ubytována v sousední Bona Vistě
ostatníviz recenze Bona Vista, protože veškeré služby zajišťoval tento sousední hotel
pláž,strava atd.taktéž viz Bona Vista
Další informace o Mallorce najdete _ZDE a fotografie z Mallorky_ZDE

Tunisko - recenze hotel RIADH PALMS

14. října 2007 v 19:52 | Janie |  >>>RECENZE HOTELŮ<<<
TUNIS - pevnina
Hotel RIADH PALMS****
fotky hotel Riadh Palms
Zvětšit obrázek
výhled z 9.patra balkonekhotel ze silniceZvětšit obrázek
výhled ze střechy
Zvětšit obrázek
pohled z terasy
Zvětšit obrázek
hala hotelu
Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázekZvětšit obrázek
výhled z okna na stranu odvrácenou od moře
koupelna
hala
pláž Riadh Palms
Zvětšit obrázek
hotel leží přímo na plážiZvětšit obrázek
pokoj
zahrada s bazénem hotel od moře pohled ze střechy
pokoj moře ještě jednou bazén
návštěva
konec září 2007
oblast
Sousse
Hotel
Riadh Palms ****
CK
Fischer
typ ubytování
obrovský hotel,přes 600 pokojů, 9 pater hotel
pokoj
Pěkný, vše fungovalo, krásný výhled na bazén a moře (2patro)
výhled
vyplatí se připlatit si výhled na moře, je opravdu nádherný a navíc máte klid od aut a čistý vzduch. Večer jsou ale pořádány animační programy s hudbou, a to až do 1- 2hodiny v noci
personál
Milý, vstřícný
bazén
úžasný, nádherný, nejlepší !!!!!! velmi členitý, s ostrůvky a zelení, vykachličkovaný. Naprosto mě dostal, že jsem chodila od moře ještě rovnou do bazénu.
pláž
čistá, moře také, občas chaluhy, ale uklízí se.
moře
někdy, hlavně po větším větru, občas zahlédl člověk plavat igeliťák nebo nakrájená rajčata,trochu divný, no, ale jinak bylo moře čisté.Jediná nepříjemná věc-je tam dost velké sportovní vyžití, padáky,banány, skůtry apd, a ty si klidně jezdili blízko břehu, bójky nebójky, a taky, atejně jako u aut, bylo chvíli cítit naftu.Jsem na to háklivá, ale jinak to bylo super,rozhodně bych do toho hotelu jela znovu, takže si nepředstavujte že by to bylo až nějak hrozný, to jen uvádim jako postřeh.
vzdálenost od pláže
hotel přímo u pláže, přes zahradu
vzdálenost od nejbližšího obchodu
přímo v podloubí hotelu
vzdálenost od zábavy
asi 200m jsou obchůdky, v hotelu kurty, ping-pong,sporty na pláži
busové spojení
přímo od hotelu jezdí taxi, staví tam vláček.Bus jezdí z nádraží u Mediny v Sousse
vzdálenost od letiště
asi 1,5 hod
strava snídaně
.
- veky bílé, tmavé, 2 druhy piškotové buchty,croissanty,bulky,plundry a další,müsli ,máslo,rajčata, okurky,vejce,tvrdý sýr, 2 druhy měkkého salámu,káva, čaj černý a zelený, 2 falešné džusy
večeře
brambory, rýže, těstoviny,maso kuřecí, hovězí, krůtí,ryby,omáčky,saláty rajčatové,míchané, žlutý meloun,jablka, fíky,hroznové víno, zmrzlina,zákusky několik druhů dortů, a to vážně výborných, ne přeslazených, velký výběr.K pití pivo, cola, džus voda, víno
obědy
podobná nabídka jako večeře,navíc pizza,méně ovoce, možnost obědvat v zahradní zastřešené restauraci, nebo v hotelu, kde byla navíc zmrzlina a dorty.
K odpolední svačině palačinky - vynikající, jsou na ně dlouhé fronty, ale vyplatí se to. Malé bagetky-bulky s kuřecím masem a zeleninou, sladké trhance, klobásky.Nápoje po celý den- voda,2 džusy,cola, sprite,pivo,fanta. Pivo bylo velmi dobré.Dalo se prostě jíst od rána do noci.
všeobecně.....Hotel s all inclusive, a to suprovým, nic jsme nebrali a žádné zažívací obtíže nepřišli. Pokoj byl pěkný, vše fungovalo, krásná velká zahrada, 2 sprchy,WC u pláže, úžasný bazén, k moři je to kousek. Je to velký hotel, takže je tam opravdu hodně lidí, přesto ale lehátka stačili jak u bazénu tak na pláži. Z terasy na střeše hotelu je nádherný výhled na celé okolí. Doporučuji všem, kterým nevadí rušné hotely.
Více informací o Tunisku najdete_ZDE, a více fotek z Tunisu_ZDE

Tunisko-pevnina,fotky,turistické informace,mapky, plánky, tipy a výlety z oblasti Sousse

13. října 2007 v 22:51 dovolená Tunisko
TUNISKO - pevnina
-------------------------------
Tunisko je islámský stát ležící na severním pobřeží Afriky. Teploty vzduchu i vody jsou vysoké už v květnu a ještě v říjnu. To už ale fouká, hlavně k večeru, dost silný vítr.
TUNIS
Je hlavním městem Tuniska,je to taková perla orientu, ve kterém se nachází více než 700 historických budov-mešit, mauzoleí,paláců. Nejznámější je stará mešita v Medině, s mozaikou a zelenýma kachličkama.
KARTÁGO
A severně od Tunisu do výběžku zálivu leží zbytky slavného Kartága. To už jsou ovšem trosky oprav za doby římanů. Z původního, punského Kartága nezbylo již téměř nic.
Vidět ale můžete zachovalé části Kartága z dob římských, a to např. Antoniovy lázně , divadlo, nebo třeba Cyprianův chrám.
SIDI BOU SAID
Dále na sever od Tunisu také naleznete malebnou vesničku Sidi Bou Said, která leží na vyvýšenině nad zálivem, odkud je nádherný výhled. Klidná atmosféra bílých domků s modrými kopulemi přímo láká k odpočinku.
EL JEM
Další navštěvovanou památkou je velký amfiteátr El Jem, čtvrté největší koloseum na světě..Leží ve střdu Tuniska. Do divadla se vešlo 35.000 diváků.
SAHARA
Typickým výletem v Tunisu je vyjížďka do pouště Sahara, klasická africká na velbloudech, nebo moderní - v džípech.Na velbloudech se můžete projet ale i mimo poušť, téměř po každé pláži chodí prodavači nabízející projížďku na velbloudech. Velbloudy ale jinak uvidíte všude spíše ty malé - plyšové.
SOUSSE
Je třetí největší město Tunisu. Pro toto info beru Sousse, případně přímo hotel Riadh Palms v Sousse (který leží cca 1km od centra a je prvním pobřežním hotelem v linii který leží přímo na pláži) jako základnu pro výlety.
Hlavním lákadlem je Medina - starověké jádro města, která je obehnána hradbami.Její vyjímečnost tkví v tom, že jako jedna z mála v Tunisu si zachovala své staré jádro z punské éry. V jiných městech jsou Mediny přestavěny, protože byli při punských válkách římany zničeny.
Do mediny vede 5 hlavních vstupů. Jihovýchodním vstupem se dostanete hned k hlavní památce - Velké mešitě a pevnosti Ribat. Vstupné činí 3TD +1TD za foťák a 2TD do mešity.

Z věže Ribatu je nádherný výhled na celou Medinu a na nádvoří sousedící Velké mešity.
Pokud mešitu obejdete směrem do leva a dáte se uličkama plných krámků a prodavačů zastavujících turisty, dojdete jí až k Bazaru - dlouhé zastřešené ulici, známému to trhu.
Když jím projdete až nakonec, vyjdete u bran blízko archeologického muzea, které bylo ale bohužel letos uzavřeno.
V jižní části Mediny narazíte pro změnu na rybí trhy.Prodavači zde nabízejí maso přímo na chodníku před domem, vyvrhnou přímo před vámi vnitřnosti zvířete, občas uvidíte hlavu zvířete zrovna uřízlou, nabodnutou na tyči jako "lákadlo" pro potencionální kupce.Na zemi je krev a po všem lezou mouchy. Teprve tady si člověk pořádně uvědomí, že je v Africe, protože když si hovíte v hotelové zahradě či na pláži, tak vám to vůbec nepřijde.
Doprava - Od hotelu vás k Medině odveze taxi za 1TD/os. Taxi tvoří asi 80% aut jezdících ve ve dne po silnicích, takže stačí mávnout kdekoli rukou, a navíc jivh neustále spusta postává u hotelů.
Další možností jsou sběrné taxi - Louage - takové vozítko pro 6 lidí bez oken s růžovofialovou střechou. Ty jsou hodně levné, platí se za celé vozidlo, takže se cena dělí mezi pasažery. A navíc vyjíždí většinou až po zaplnění. Moc jsem jich ale v okolí Sousse neviděla.
Do centra se dostanete samozřejmě i pěšky po pobřežní kolonádě. Je tu ale jeden háček-pokud jste přijeli také za ozdravným vzduchem, tak po kolonádě nechoďte. Auta mají nějaké špatné vstřikování nebo co a nafta a splodiny jsou strašně cítit, a také je tam dost prachu. Na to, že zas extrémě hodně aut tam nejezdí, jsem byla po chvíli doslova "nažraná" splodin jako kdybych stála ½ hodiny uprostřed pražské magistrály a bolela mě hlava. Stejné je to ovšem i na ostatních silnicích a u přístavu v Sousse, a dále za přístavem je ještě nějaká továrna. Kdo na to ale není citlivý, tak se může v klidu projít. V hotelové zahradě či na pláži je ale vzduch čistý.
PORT EL KANTAOUI
Asi 5km severně podél pobřeží leží moderní přístav (někdy též nazýván tuniským Saint tropez)
Ze Sousse tam jezdí každou hodinu vláčky, každý jiné barvy. Zpáteční jízdenka stojí 3,5TD/os. Musíte jet zpět ale s vláčkem stejné barvy.
Staví na silnici u nějaké zahrady která vypadá že patří k hotelu, dokonce je tam závora, ale nenechte se mýlit, vede tamtudy cesta k přístavu. Hned na zastávce si můžete pronajmout kočár tažený koňmi a vyzdobeným jak na svatbě, a udělat si malou projížďku.
Pokud dáte přednost chůzi, cestu k přístavu lemují obchůdky se suvenýry, značkovým oblečením a hodinkami. Uvidíte 2 velké kašny a už procházíte branou do samotného přístavu, který působí velmi mile. Odtamtud si můžete vyjet lodí zarybařit na volné moře-fishing, pirátskou lodí, a nebo katamaránem s výhledem na mořské dno.
A když zahnete před hradbami vpravo, můžete navštívit místní ZOO.
MONASTIR
Další možný výlet ze Sousse je do asi 12km vzdáleného Monastiru -druhého největšího města v Tunisu. Dá se tam dostat vláčkem, kterému ale v Tunisu říkají metro, a stanice je kousek za přístavem směrem na Monastir. (Myslím, že ale nezajíždí přímo do centra.) Nebo lze využít autobus, který odjíždí z nádraží-ulice u severního vhodu do Mediny. Číslo busu je 52 a jezdí každou hodinu chvilku po celé.Nastupuje se zadem a tam zaplatíte za cestu 1,030TD, dost slušná cena.Taxikem vás to přijde asi na35TD.Bus je místní meziměstská linka a tak staví na různých místech, měla jsem pocit že si stavěl kde ho napadlo, protože kolikrát jsem žádnou zastávku neviděla. Takže máte plných 1 a půl hodiny projíždˇky s výhledem z okna na pobřeží, slané jezero, Skanes a pak Monastir.Zastaví vám na náměstí, pokud průvodčího požádáte, tak vás upozorní že jste na místě.Zpátky jede bus z toho samého místa(na té samé straně silnice) a to chvíli po půl každé (rozumné)hodiny .

Když vystoupíte, tak se dejte doleva a přejděte přes silnici,a kousek rovně za nosem a pak po levé straně uvidíte mešitu Bourguiba.Vstup je asi 4TD, ale zhlídnout se dá i otevřenými dveřmi. Když z ní vycházíte tak naproti vám přes parčík uvidíte zdi pobřežní pevnosti - Ribat, a když se dáte doleva, přes silnici,tak jste hned u široké cesty vedoucí k mauzoleu Bourguiba. Vstup je zdarma a je to opravdu skvost, hlavně zvenčí.
Cestou zpět obejděte mešitu vlevo, a po levé straně je malý dvorek - vstup do tržiště a do obchodního centra.
KEIROUAN
Na výlet do Keirouanu si budete muset asi půjčit auto (pokud jste dobrodružnější povahy), nebo můžete jet zájezdem od vaší CK.
Keirouan je čtvrtá nejvýznamnější mešita na světě, po Mekce,Medině a Jeruzalémě. Uvnitř mešity je ale zákaz focení,
_____________________________________________________________________________
Nákupy bez otravných prodavačů.Obchody s prodavači evropského stylu - sedí u pokladny či upravují zboží a nechají vás v klidu vybírat, a mají pevné ceny, tzn. zde se nesmlouvá.
Sousse
1) Sousse medina - po pravé straně u vstupu do Mediny je asi 4patrové obchodní centrum se vším možným (i nemožným)
2) Přímo v podloubí hotelu Riadh Palms je asi 5 obchůdků a jeden minimarket, kde prodávají i potraviny a drogerii.
3) Obchodní centrum Marhaba, asi 100m od hotelu Riadh Palms po silnici směrem na Port el kantaoui, po levé straně. Prodávají hlavně oblečení a hodinky. Vedle centra pár kroků severně je krámek kde mají různé suvenýry.
4) Druhý krámek je asi 200m od hotelu stejným směrem, dojdete až na křižovatku ve tvaru ypsilon a po pravé straně je dvoupatrový obchůdek - prodávají Trička, kabelky, suvenýry, kosmetiku, pásky, keramiku, boty a různý blbosti.
Port El Kantaoui
Před první fontánou první krámek vpravo na rohu. Dále přímo ve vstupní bráně do přístavu je dvoupatrový Tourist shopping gallery.
Monastir
Pokud stojíte čelem k mešitě Bourguiba, zatočíte za levý roh a v uličce po levé straně uvidíte plácek s obchůdky.Projdete mezi nima a po levé straně je rohový 3patrový obchod se suvenýry - Yasmina center.
Nic není zadarmo
I když vám prodavači(hlavně tzv.obchůzkáři) někdy něco nabízí rádoby zdarma,po chvíli se k vám přitočí a požadují peníze. Odbýt je je dost těžké.
Případně chodí po ulici malí kluci a strkají vám do ruky kytku kterou utrhli na nejbližším stromě. Pak hned nastavují ruku a chtějí peníze.Je to nepříjemné, ale když jsem viděla, jak si klidně vytrhne kytku vám z ruky zpět když nic nedostane, tak mne to přešlo.
Dávat spropitné je v Tunisu běžné. Někdy ale např. jeden lokaj odveze kufr 5m od výtahu, a za chvíli druhý ho vyveze 5m z haly před hotel, tak taky někdo už spropitné nedá. Zase je ale dobré vědět, že např. uklízečka bere jenom kolem 150TD měsíčně, číšník asi 300TD.
Na tržišti je nejlepší jít v tmavých brýlích, neotáčet hlavu, ale koukat jen periferně, a nezastavovat se pokud nechcete nic koupit. Osvědčilo se mi to, a k tomu jsem říkala stále mírné NO,No. A nikdo mě nikam netahal. Nejlepší je nakoupit v krámkách s pevnými cenami (viz výše) a tržiště si projít pro zajímavost. Kdo má ale chuť a povahu na smlouvání tak zase může vyzkoušet tyto trhy, může usmlouvat nákup za nižší cenu..
Oblečení
Po městech zvyklých na turisty - Sousse, Monastir, Port el K. - normální, kraťasy a odhalená ramena v pohodě. Do Ribatu to samé. Do mešity v Sousse zahalená ramena, když nemáte, půjčí vám šátek. Bourghiba mauzoleum bez omezení.Mešita v Monastiru - zahalená ramena.
Místní dívky nosí džíny,trička s dlouhým či krátkým rukávem, některé mají zahalenou hlavu a některé ne.
Plavky - u hotelového bazénu (Riadh Palms) normálně nahoře bez i tanga. Na pláži před hotelem také. V jiných hotelech nevím.
.
.
Je zakázáno fotit tuniské ženy, a to i když jsou v záběru náhodně na ulici, takže si radši počkejtě až poodejdou ze záběru, pokud nechcete mít problémy. Časté jsou v Tunisu policistky - pro ně platí totéž.
Rovněž se nesmí fotit budovy s vyvěšenou státní vlajkou, jako úřady, banky,(například STB banka by k tomu sváděla) a také některé mešity. Raději se nejdříve rozhlédněte, jestli není někde cedule se zákazem focení.Některé mešity se zase smějí fotit jen v určitých hodinách.
Vliv kultury
Jako žena jsem měla zpočátku obavy, jak budu přijímána tuniskými muži - úředníky, personálem, prodavači apd, jelikož jsem vše vyřizovala jako mluvící anglicky. Ale bylo to v pohodě a po počátěční nejistotě mi nepřišlo, že bych v tomto ohledu nějak zaznamenala vliv islámské kultury.
Jazyk
Normálně se domluvíte francouzsky,je to druhý úřední jazyk po arabštině. (např.uklízečka ale ani francouzsky nerozumněla)
V místech která jsme navštívili, tak normálně uměli i anglicky, německy, kolikrát i české fráze jako: "ahoj", "jak se máš", a "dobrá cena". Na kšeft jsou prostě vybaveni i jazykově. Jedna legrační příhoda - Prodejce hodinek se nás ptal odkud jsme, a po odpovědi že z ČR, na nás vyrukoval s "Posmotri, posmotri zděs"
Ceny
Na recepci ve směnárně nám za 100e vyměnili 170TD a pár drobných, takže v přepočtu 1TD vyjde kolem 16Kč, což je slušný. Na hotelu přijímali spropitné i v eurech. Tuniská měna se nesmí vyvážet. Na letišti vám dináry vymění zpět na eura, ale jen papírové bankovky, mince vám prostě jen seberou, takže je radši utraťte, pokud vám nějaké zbydou.
Při smlouvání ceny je dobrá metoda hry - jeden nerozumí, ale chce koupit, druhý mu překládá. Výhoda - když se kupujícímu zdá cena vysoká, nemůže vás prodavač přemlouvat, protože mu nerozumíte, a překladatel zase tvrdí, že jemu je to jedno, takže nepodstupuje ani jeden z vás nátlak.
VELMI ZJEDNODUŠENÁ MAPA SOUSSE
Více fotografií naleznete v GALERII Tunisko