___________________________________________________________________________________

..Zanechte komentář / Feel free leave a comment / laissez un commentaire / lassen Sie eine Anmerkung..

Únor 2009Poděbrady

13. února 2009 v 23:17 | Janie |  lázně Poděbrady
kolonádní architektura...
:-)

pramen

zámecký pramen
u řeky Labe
náměstí


Poděbradský zámek

10. února 2009 v 18:28 | Janie |  lázně Poděbrady
Pár slov o Poděbradech, městu krále Jiřího z Poděbrad
Poděbrady - fotky nová kolonáda

4. února 2009 v 12:37 | Janie |  lázně Poděbrady
Poděbrady se mi vždycky hrozně líbily. Je to jako vesnice s náměstim města, navíc na úplné rovině, s nádherným parkem. Už jsem tam nebyla delší dobu, a tak nevim, kdy přistavěli tuto úžasnou kolonádu, která se nachází v horní části parku, a mně naprosto okouzlila, je to nádherný místo.

Barcelona - Sagrada Familia

1. února 2009 v 18:15 | Janie |  památky Barcelona

LA SAGRADA FAMILIA - chrám svaté rodiny

Nejslavnější dílo katalánského architekta Antonia Gaudí.
Gaudí pracoval na projektu přes 40 let. Po dokončení to bude největší bazilika na světě.
Gaudí zemřel v 1926. Věže měly být původně třikrát vyšší. Díly nedokončené stavby a Gaudího modelů byli bohužel zničeni během Španělské občanské války.
Současná dostavba a design je založen na rekonstruovaných verzích ztracených plánů a na moderních adaptacích.
Celkové dokončení katedrály se plánuje na rok 2026 na 100. výročí smrti Antonia Gaudího.

Gaudí zamýšlel ze Sagrady Familii vybudovat "poslední velkou svatyni křesťanství", a proto je tato katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly. Jeden z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.
Věže reprezentující evangelisty budou v budoucnosti doplněny sochami zpodobňujícími tradiční symboly těchto světců: býk (sv. Lukáš), anděl (sv. Matouš), orel (sv. Jan) a lev (sv. Marek). Centrální věž Ježíše Krista bude doplněna obrovským křížem.
Ví se, že Gaudí také chtěl vybavit katedrálu třemi monumentálními fasádami: Zrození, Mučení a Zmrtvýchvstání a každá z nich měla mít své 4 věže. Do roku 1935, kdy byla stavba přerušena, byla dostavena pouze východní fasáda - Zrození. Na vrcholech jejích věží jsou různé geometrické tvary - při jejich stavbě byl Gaudí pravděpodobně ovlivněn kubismem.
Dekorace zahrnuje také mnoho liturgických textů jako "Hosanna", "Excelsis", nebo "Sanctus"; na velkých dveřích fasády Zrození můžeme číst různé texty z Bible v různých jazycích včetně katalánštiny.
O dokončení kostela probíhala řada diskusí.. Nedávno byla postavena úplně nová fasáda představující Kristovo utrpení, která je však místy velice nepodobná Gaudího dílu a jeho myšlence. Předpokládá se, že by Gaudí nezůstal u zbarvení přírodního kamene, měl rád barvy a řada jeho prací ukazuje nadměrné používání různých tónů barev.
(zdroj: Wikipedia)

další fotky Sagrada Familia ve fotogalerii